Aktualności

Dąb Cysters posadzony na terenie szkoły

Drukuj

 

Dnia 25.06.2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość posadzenia dębu Cysters, który jest potomkiem dębu o tym samym imieniu, położonego w Rudach w województwie śląskim. Liczy 450 lat i ma niepowtarzalną historię. Wyrósł w czasach, kiedy w Polsce królował ostatni z Jagiellonów – Zygmunt III August. Prawdopodobnie pod nim przechadzał się król Jan III Sobieski. Władze Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, do którego to stowarzyszenia należy Gmina Sieroszewice, uzyskały zgodę od Nadleśnictwa Rudy Raciborskie na wykorzystanie 23 sadzonek w celu dokonania nasadzeń w gminach należących do stowarzyszenia. Tak więc drzewka trafiły na Szlak Cysterski w Polsce.

 

Jedna z sadzonek dębu Cysters została posadzona na terenie szkoły w Ołoboku. Posadzenie dębu Cysters miało bardzo uroczysty charakter. Brali w nim udział: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, sołtys wsi Sławin Lucjan Gmerek, dyrektor szkoły Dariusz Ratajczyk, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ołoboku. Uczennica Marta Piaskowska przedstawiła krótką informację o Cysterkach, natomiast Izabela Urban odczytała tekst o symbolice drzewa dębowego. Następnie odbyło się posadzenie dębu i ślubowanie:

Dobrze jest wśród dębów pospacerować

i na ławeczce pod dębem w cieniu się schować,

Lecz, aby dąb nasz zachować

musimy się nim zaopiekować.

Przyrzekamy więc, że Tobie dębie zginąć nie damy,

bo o przyrodę wszyscy tu dbamy – przyrzekamy”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ołoboku zaprezentowali część artystyczną. Na zakończenie miały miejsce przemówienia wójta i dyrektora szkoły, którzy podkreślali, że dąb jest symbolem siły, męstwa, długowieczności i dostojeństwa.

 

 

 

KALENDARZ

ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

23 -31 grudnia 2017

FERIE ZIMOWE

12 lutego - 25 lutego 2018

WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

29 marca  - 3  kwietnia 2018

FERIE LETNIE

23 czerwca - 31 sierpnia 2018

 DODATKOWE DNI WOLNE

  • 30 kwietnia 2018
  • 2 maja 2018
  • 4 maja 2018
  • 1 czerwca 2018
  • 20 czerwca 2018
  • 21 czerwca 2018