Aktualności

Szkoleniowe wyjazdy nauczycieli Szkoły Podstawowej w Ołoboku do Wielkiej Brytani

Drukuj

W lipcu i we wrześniu 2013 r. dwoje nauczycieli naszej szkoły – dyrektor Pan Dariusz Ratajczyk oraz nauczycielka języka angielskiego Pani Marta Kurek wzięli udział w szkoleniowych 2-tygodniowych wyjazdach do Wielkiej Brytanii do miasta Bournemouth. Wyjazdy te były organizowane w ramach europejskiego programu Comenius – Uczenie się przez całe życie.

 Pan Dariusz Ratajczyk w lipcu 2013 r. był na szkoleniu polegającym na tygodniowym udziale w kursie językowym w szkole językowej Richard Language College w Bournemouth, a następnie na tygodniowym pobycie w angielskiej szkole podstawowej St. James' Church of England Primary School, założonej w 1858 r. Jest to obecnie szkoła publiczna ogólnodostępna, która w nazwie ma kościół anglikański - Church of England, jednak chodzą do niej dzieci o rożnych światopoglądach w wielu 4 – 11 lat.

 Pani Marta Kurek we wrześniu 2013 r. brała udział w dwutygodniowym kursie metodyczno – językowym w zakresie pedagogiki i metodyki nauczania języków obcych dla nauczycieli języka angielskiego, które odbywało się we wspomnianej już szkole językowej Richard Language College.

 

Bournemouth, ok. 170-tysięczne miasto w południowej Anglii położone nad Kanałem La Manche (English Channel – jak zwą go Anglicy) w hrabstwie Dorset, to taki polski Sopot. Popularne miejsce wypoczynku Brytyjczyków. Piękne, szerokie, piaszczyste kilkukilometrowej długości plaże, które często kończą się wysokimi na kilkadziesiąt metrów klifami. Łagodny klimat sprzyja różnorodnej roślinności wśród której nierzadko spotykamy podobne do śródziemnomorskich palmy. Region ten może pochwalić się też wspaniałym Wybrzeżem Jurajskim, które zachwyci najbardziej wymagających miłośników natury. Ponadto można tam również podziwiać historyczne budowle, a wraz z nimi prześledzić historię Wysp Brytyjskich.

Szkoła St. James' Church of England Primary School, którą Pan Dariusz Ratajczyk wizytował, jest jedną z tego typu angielskich powszechnie dostępnych pseudo-religijnych szkół, które różnią się od szkół państwowych tym, że kładziony jest w nich duży nacisk na wychowanie. Na zajęciach wychowawczych nazywających się po angielsku „worship”, które odbywają się codzienne lub prawie codzienne porusza się zagadnienia wiary, mówi się o Bogu - ale nie tylko chrześcijańskim, śpiewa pieśni religijne, prowadzi się prelekcje na tematy wychowawcze.

Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii dzieli się w większości hrabstw na cztery etapy:

 1. Primary school - szkoła podstawowa – 6 letnia

 2. Secondary school - szkoła średnia – 6 letnia

 3. Further education - szkoła policealna

 4. Higher education - szkoła wyższa

Etapy kształcenia obowiązkowego są dwa: szkoła podstawowa (5-11 lat) i szkoła średnia (12-16 lat).

Najważniejsze różnice między polska a angielską szkołą to przede wszystkim:

 • ścisły czas obecności ucznia w angielskiej szkole każdego dnia przez określony czas, nie ma tam np. okazjonalnego skracania lekcji z jakichś powodów, ponadto wszystkie klasy rozpoczynają i kończą o jednakowej godzinie,

 • różnicowanie, szczególnie w szkole średniej, poziomu klas wg poziomu wiedzy ucznia.

Udział w tego typu kursach, na jakie wyjechali nauczyciele naszej szkoły, to również niepowtarzalna okazja do samodzielnego doskonalenia kompetencji językowych i poznawania innych kultur. Rozmowy z uczestnikami kursu, pochodzącymi z różnych krajów oraz codzienna komunikacja z napotkanymi ludźmi w najbardziej naturalny i skuteczny sposób pozwalają wzbogacać własne doświadczenie, uczą otwartości i tolerancji co później przekłada się na wartości przekazywane uczniom we własnych szkołach. Szkolenia programu Comenius to jednak nie tylko nauka. Czas wolny warto poświęcić na poznawanie okolicy i atrakcji turystycznych oraz poszerzanie wiedzy na temat innych narodowości. Wszystko to powoduje, że można przeżyć niepowtarzalne doświadczenie, które warto polecić każdemu nauczycielowi.

 

Zdjęcia z Richard Language College

 

 

Zdjęcia z St. James' Church of England Primary School

 

Zdjęcia z Bournemouth i okolic

 

KALENDARZ

ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

23 - 31 grudnia 2018

FERIE ZIMOWE

14  - 27 stycznia 2019

WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

18 - 23  kwietnia 2019

FERIE LETNIE

22 czerwca - 31 sierpnia 2019

 DODATKOWE DNI WOLNE

 • 2 listopada 2018
 • 15 kwietnia 2019 - egzamin ósmoklasisty - j. polski
 • 16 kwietnia 2019 - egzamin ósmoklasisty - matematyka
 • 17 kwietnia 2019 - egzamin ósmoklasisty - j. angielski
 • 2 maja 2019
 • 31 maja 2019
 • 18 czerwca 2019
 • 19 czerwca 2019